Gruaja e Assad diagnostifikohet me kancer

19:53 / E mërkure, 08 Gusht 2018

Asma al-Assad, baskëshortja e liderit sirian, Basharl al-Assad, është diagnostifikuar me kancer të gjirit dhe po trajtohet në një spital ushtarak në Damask, njoftoi agjencia zyrtare e lajmeve siriane të mërkurën.

“Me forcë, besim, zonja Asma al-Assad fillon fazën e parë të trajtimit për një tumor malinj të gjirit, të zbuluar në fazat e hershme”, shkroi presidenca siriane në Twitter bashkë me një fotografi të ku ajo shihet duke marrë trajtim.

Asma që tanimë është 42 vjeçare u martua në vitin 2000 me Bashar, disa muaj pasi ai trashëgoi pushtetin nga babai i tij, Hafez al-Assad për t’u bërë president i Sirisë.

Ajo e mbështet bashkëshortin e saj për politikën e tij edhe pse ai konsiderohet si diktator.

Në 2012 Asmaa lëshoi një deklaratë duke thënë: “Presidenti është Presidenti i Sirisë, dhe jo i një fraksioni të sirianëve dhe zonja e parë e mbështet atë në këtë rol”.

Çifti kanë tre fëmijë, Zein , Karim dhe Hafez.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400