Gruaja myslimane dënohet me 20 vjet burg vetëm për një gjest

12:00 / E enjte, 12 Korrik 2018

Një grua në Iran ka kaluar 20 vjet burg pasi që ka hequr mbulesën e saj si shenjë proteste

Shaparak Shajarizadeh, tani 42 vjeçare, thuhet se ishtë futur në burg për arsye se e ka kundërshtuar mbulesën që është e detyrueshme në Iran, transmeton gazetametro.net.

Avokatja e Shajarizadeh ka thënë për Amnesty International se ajo është torturuar dhe rrahur në gjatë, mirëpo nga autoritetet e Iranit ende nuk është dhënë ndonjë koment rreth kësaj çështje.

Në shkurt të këtij viti policia në Iran ka arrestuar 29 persona për të njejtën arsye si pjesë e kampanjës “Të mërkurat e bardha”.

 

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400