Hakerat rusë synonin zyrtarët e lartë të kishës ortodokse

15:52 / E martë, 28 Gusht 2018

Hakerët rusë të akuzuar nga prokurori special i SHBA muajin e kaluar kanë kaluar vite duke u përpjekur të vjedhin korrespondencën private të disa prej figurave më të vjetra të krishtera ortodokse në botë, ka gjetur The Associated Press.

Objektivat përfshinin ndihmësit më të lartë të Patriarkut Ekumenik Bartolomeu I, i cili shpesh përshkruhet si i pari midis të barabartëve të krerëve të krishterë ortodoksë të botës.

Patriarku me qendër në Stamboll po shqyrton tani nëse do të pranojë një ofertë ukrainase për të shkatërruar kishën e këtij vendi nga shoqërimi i saj me Rusinë, një ndarje e mundshme e nxitur nga konflikti i armatosur mes forcave ushtarake të Ukrainës dhe separatistëve të mbështetur nga Rusia në Ukrainën lindore, transmeton lajmi.net.

Prova e AP vjen nga një listë hitesh prej 4.700 email adresash të ofruara vitin e kaluar nga Secureworks, një degë e Dell Technologies.

AP ka nxjerrë të dhënat për muaj, duke zbuluar se si një grup hakerësh rusë të njohur gjerësisht si Fancy Bear u përpoqën të futeshin në emailet e demokratëve amerikanë , kontraktorët e mbrojtjes , punonjësit e inteligjencës , gazetarët ndërkombëtarë dhe madje edhe gratë ushtarake amerikane . Në muajin korrik, si pjesë e këshillimit të posaçëm Robert Mueller për hetimin e vazhdueshëm të ndërhyrjes së Rusisë në zgjedhjet e vitit 2016, një juri e madhe amerikane identifikoi 12 agjentë të inteligjencës ruse si pas sulmit të grupit në fushatën presidenciale të Hillary Clinton.

Përcaktimi i figurave religjioze të profilit të lartë tregon hedhjen e gjerë neto të cyberspirit.

Patriarku Bartolomeu pretendon të drejtën ekskluzive për të dhënë një “Tomos të Autocefalit”, ose pavarësisë së plotë kishtare, të kërkuar nga ukrainasit. Do të ishte një hap i rëndësishëm, duke bërë ndarjen më të madhe ortodokse në botë dhe duke rënduar rëndë fuqinë dhe prestigjin e Patriarkanës së Moskës, e cila është pozicionuar si një lojtar kryesor në bashkësinë ortodokse botërore.

Ukraina po lobon shumë për një divorc fetar nga Rusia dhe disa vëzhgues thonë se çështja mund të vendoset në muajt e ardhshëm.

Kisha Ortodokse Ruse tha se nuk kishte informata për hakimin dhe refuzimin e komenteve. Zyrtarët rusë i referuan AP-së mohimeve të mëparshme nga Kremlini se ajo ka të bëjë me Fancy Bear, pavarësisht nga një numër gjithnjë e më i madh dëshmish për të kundërtën.

Presidenti ukrainas Petro Poroshenko fluturoi në Stamboll në prill në një përpjekje për të bindur patriarkun të binte dakord për një ndarje, të cilën e përshkroi si “një çështje e pavarësisë sonë dhe sigurisë sonë kombëtare”. Patriarku i Moskës Kirill po fluturon në Turqi më vonë këtë javë një përpjekje e fundit për të parandaluar atë. 

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400