Inspektorët britanikë ende nuk kanë qasje në Duma

15:24 / E hëne, 16 Prill 2018

 

Inspektorët e armëve kimike ende nuk kanë siguruar qasje në vendin ku dyshohet se ka ndodhur sulmi me armë kimike në qytetin Duma në Siri, ka thënë delegacioni britanik në Organizatën për Ndalimin e Armëve Kimike (OPWC).

Sulmi i dyshuar në Duma, jashtë Damaskut sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka lënë të vdekur 43 persona, të cilët “i janë ekspozuar substancave toksike me përqëndrim të lartë” më 7 prill.

Shtetet e Bashkuara, Britania, Franca kanë nisur sulme ajrore në bazat e Qeverisë siriane më 14 prill si përgjigje ndaj sulmit të një jave më parë.

Inspektorët e OPWC-së kanë arritur gjatë vikendit në Siri për të zbuluar nëse janë përdorur armët kimike në Duma.

Gjatë një takimi urgjent me dyer të mbyllura OPWC, delegacioni britanik ka thënë përmes një deklarate në Twitter se Rusia dhe Siria ende u kanë lejuar qasje në Duma.

Rusia, mbështetësi kryesor i presidentit sirian, Bashar al-Assad, ka thënë se vizita e inspektorëve është vonuar si rezulat i sulmeve Perëndimore./REL

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400