Irlanda voton Ligjin e ri të abortit

11:39 / E shtunë, 26 Maj 2018

Numërimi zyrtar pritet të fillojë në Irlandë, teksa po votohet në referendumin për të drejtat e abortit, me dy exit polle që po parashikojnë një fitore historike të atyre që duan të ndëpresin këtë mohim nga shteti.

 Sipas sondazheve, qytetarët kanë votuar për shfuqizimin e një amandamenti kushtetutes të 1983, që ndalon abortin.

Abortet lejohen vetëm kur është jeta e nënës në rrezik. Rezultatet përfundimtare do të dalin të shtunën mbrëma.

Nëse shumica kundër këtij amandamenti fiton, atëherë parlamenti duhet të ndryshojë ligjet e abortit. Qeveria propozon të lejojë abortin në 12 javët e para të shtatëzanisë, me disa përjashtime për abort të mëvonshëm.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400