Jemen, 209 të vdekur dhe 17 mijë të infektuar nga kolera

14:59 / E premte, 19 Maj 2017

 

Unioni i Mjekëve Arabë ka paralajmëruar se epidemia e kolerës në Jemen mund të kthehet në një katastrofë humanitare.

Ata theksuan se në këtë vend numri i punonjësve shëndetësor është i kufizuar dhe se janë mbyllur një numër i madh i spitaleve. Për këtë arsye është përkeqësuar gjendja shëndetësore.

“Trishtuese është rritja e numrit të të prekurve nga kolera”, theksojnë nga UNICEF. Sipas tyre, për shkak të numrit të madh të pacientëve, spitalet nuk janë në gjendje të përmbushin të gjitha gjërat e nevojshme.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400