Kaos në Bukuresht, 440 të plagosur

18:17 / E shtunë, 11 Gusht 2018

Autoritetet rumune kanë bërë të ditur se 440 persona janë lënduar, në mesin e të cilëve 24 pjesëtarë të Policisë, në konfliktin mes demonstruesve dhe Policisë.

Përleshjet kanë filluar në Bukuresht gjatë protestave të dhjetëra- mijëra rumunëve që jetojnë jashtë vendit, e të cilët nuk janë të kënaqur me punën e Qeverisë.

Shërbimi për situata të jashtëzakonshme bën të ditur se 65 persona prej tyre 9 policë janë dërguar në spital.

Përleshjet kanë filluar mbrëmë kur disa dhjetëra mijëra protestues kanë tentuar ta çajnë kordonin e Policisë që ishte vendosur rreth objekteve qeveritare, shkruan Asociated Press.

Shumë persona janë arrestuar, ndërsa gjatë natës në disa raste është përdorur edhe topi i ujit.

Siç bëjnë të ditur shërbimet shëndetësore në Bukuresht në mesin e të lënduarve ka demonstrues dhe policë të cilët kanë marr lëndime në kokë derisa disa tjerë janë lënduar nga gazi lotsjellës.

Presidenti i Rumanisë Klaus Iohannis ,ka dënuar “intervenimin brutal të Policisë”, të cilën e ka quajtur jo proporcionale me protestuesit.

Rumunët që jetojnë jashtë vendit të premten kanë filluar protestën kundër Qeverisë së majtë në Bukuresht duke kërkuar dorëheqjen dhe zgjedhje të parakohshme.

Rreth tre milionë rumunë jetojnë jashtë vendin dhe tregojnë se janë larguar nga atdheu i tyre për shkak të korrupsionit, pagave të vogla dhe mundësive të pakta për të jetuar.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400