Kongresi certifikoi zgjedhjen e Trumpit president

20:40 / E premte, 06 Janar 2017

 

Rreth dy muaj pas zgjedhjeve amerikane, Kongresi certifikoi sot zgjedhjen e Donald Trump në krye të Shtëpisë së Bardhë, pavarësisht trazirave të krijuara nga të zgjedhurit demokratë.

 

Zëvendëspresidenti në ikje, Joe Biden, që është gjithashtu edhe president i Senatit, drejtoi sot një seancë të përbashkët të të dyja dhomave të Kongresit për të përfshirë të gjithë numrin e votuesve të mëdhenj të marrë nga Donald Trump (304) dhe rivalja e tij demokrate, Hillary Clinton (227).

Trump do të bëjë betimin si president më 20 janar.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400