“Kroacia është në një pozitë më të keqe sesa Sllovenia”

14:20 / E premte, 12 Janar 2018

 

Ish ambasadori kroat në Moskë Bozo Kovaçeviq thotë se në lidhje me Slloveninë dhe kontestin kufitar, Kroacia është në pozitë më të keqe.

Kjo mbështetet nga fakti se kryeministri i Kroacisë Andrej Plenkoviq do të takohet në Bruksel me krerët e BE’së dhe do të diskutojë këtë temë.

Ai shton se Kroacia duhet të përballet me faktin se është mbrojtëse dhe pranon se pozicionet fillestare të Zagrebit janë më të pafavorshme, raporton “b92.net”, transmeton Periskopi.

“Por kjo vetëm do të thotë se duhet të bëhen përpjekje shtesë. Tani, perspektivat për arritjen e një marrëveshjeje të favorshme janë më pak sesa nëse marrim gjithçka në vitin 2015, në çdo rast, publiku i brendshëm duhet të përgatitet për një zgjidhje të pafavorshme të mosmarrëveshjes, por gjithçka duhet të bëhet ndërkombëtarisht,” tha ai.

Kovaçeviq për televizionin “N1” të Zagrebit. Duke folur për pozitën aktuale të Kroacisë në zgjidhjen e mosmarrëveshjes kufitare me Slloveninë dhe pasi qeveria në Ljubljanë miratoi disa ligje të reja për të finalizuar vendimin e arbitrazhit, Kovaçeviq thotë se është e padiskutueshme që Kroacia është vonë në gjithçka.

Kovaçeviq vuri në dukje se Bashkimi Evropian ka kompetenca të caktuara pasi që mosmarrëveshja nuk është zgjidhur./

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400