Ky është Pompeo, sekretari i ri amerikan

15:13 / E martë, 13 Mars 2018

Mike Pompeo ishte një kongresmen i pakompromis republikan para se presidenti Donald Trump ta emëronte në krye të CIA-s, dhe më pas edhe ta vine në krye të Departamentit të Shtetit.

“Ai do ta bëjë një punë fantastike”, ka thënë Trump në Twitter, pak pasi që e ka emëruar atë.

Pompeo shihet si besnik i Trump-it, i cili ka performuar një akt delikat balanci në CIA, në menaxhimin e marrëdhënieve të tendosura mes agjencisë së spiunazhit dhe një kreu të shtetit i cili i kishte krahasur shërbimet e inteligjencës amerikane me nazistët.

Ai në të kaluarën ka minimizuar të gjeturat e CIA-s, se rusët kanë tentuar që të ndikojnë në zgjedhjet e fundit në SHBA. Por ai po ashtu ka shfaqur gatishmëri që ta kundërshtojë presidentin në këtë çështje.

Kur Trump kishte thënë se i beson mohimet e presidentit rus, Vladimir Putin, Pompeo kishte qëndruar prapa vlerësimeve amerikane për ndërhyrjen e supozuar të Moskës.

Pompeo shihet si më i ashpër karshi Kremlinit se sa presidenti, dhe në të kaluarën ka tërhequr vërejtjen se presidenti Putin është një lider i rrezikshëm.

Gjatë kohës së tij në kongres, ai kishte qenë kritik i madh i marrëveshjes nukleare me Iranin të administratës së Barack Obamës.

Pompeo ka diplomuar i pari në klasën e tij në West Point, dhe është i diplomuar në Harvard, ku kishte qenë redaktor në Rishikimin e Ligjit të tij.

Ai ishte zgjedhur në Shtëpinë e Përfaqësuesve më 2010 me përkrahjen e donatorëve të mëdhenj të republikanëve, Charles dhe David Koch.

Pompeo ishte bërë anëtar i komitetit të inteligjencës dhe panelit të tij të energjisë dhe tregtisë.

Para se t’i bashkohej Kongresit, ai kishte themeluar një firmë me pjesë të aeroplanëve , dhe një kompanie furnizimi me naftë.

Ai ishte akuzuar për Islamofobi për komentet e tij pas sulmit me Bombë në Maratonën e Bostonit më 2013.

Pompeo kishte sugjeruar që disa liderë besimtarë islamik mund të jenë duke i inkurajuar sulmet terroriste në mënyrë të heshtur.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400