Luftanija kineze vë në gatishmëri Tajvanin dhe Japoninë

11:44 / E mërkure, 11 Janar 2017

 

Taivani është në gatishmëri të lartë sot pasi anija aeroplanmbajtëse e pare kineze kaloi nëpër ngushticën e Tajvanit, raportoi media shtetërore, një ditë pasi tre luftanije kineze janë parë në afërsi të Japonisë Jugore.

“Anija aeroplanmbajtëse kineze, Liaoning hyri në zonën e identifikimit të mbrojtjes ajrore në jugperëndim të Tajvanit rreth orës 07:00 (GMT 23:00 të së martës) dhe lundroi në veri të ngushticës”, tha Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit.

Luftanija “Liaoning” dhe anijet shoqëruese po lundronin në perëndim të vijës së mesit të kanalit 180 kilometra të gjerë, sipas ministrisë, si dhe kalimi do të marrë rreth 10 orë.

“Ne i kërkojmë publikut që të ruajë qetësinë sepse ne jemi monitoruar situatën”, tha ministria në një deklaratë.

Luftanije po kthehej në Kinë pas stërvitjes në Detin e Kinës Jugore.

Udhëtimi i kthimit përkoi me udhëtimin e presidentes tajvaneze Tsai Ing-wen në Amerikën Qendrore për qëllimin e forcimit të marrëdhënieve me aleatët e mbetur të vendit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400