Mbreti i Spanjës thotë se Katalonia do të mbetet spanjolle

01:50 / E shtunë, 21 Tetor 2017

 

Mbreti i Spanjës Felipe VI ka thënë se Katalonia ‘është dhe do të mbetet’ një pjesë esenciale e vendit.

Ky është intervenimi i tij i dytë në krizën e ndarjes së Katalonisë, transmeton portali arbresh.info

Ai ka thënë në një ceremoni ndarjesh çmimesh në Ovideo, se qeveria katalane është duke shkaktuar trazirë dhe se Spanja do ta zgjidhë problemin përmes institucioneve demokratike.

Lideri i Katalonisë ka kërcënuar me deklarim të pavarësisë, ndërsa Madridi nëse do të mbajë mbledhje urgjente për t’ia hequr autonominë.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400