NASA del me plan: Rrezatimi nuk mund t’iu bëjë asgjë astronautëve

17:40 / E enjte, 12 Tetor 2017

Mbrojtja e astronautëve nga rrezet kozmike është një nga sfidat kryesore me të cilat ballafaqohen studiuesit, të cilët planifikojnë misione të ardhshme në Mars dhe NASA beson se ka një zgjidhje.

Agjencia hapësinore, e cila planifikon të dërgojë njerëzit e saj në “Planetin e Kuq” në vitin 2030, po shqyrton përdorimin e barnave që do të ndryshojnë ADN-në e ekuipazhit të tyre.

Ata mendojnë se barnat mund të ndihmojnë astronautët të mbrohen kundër grimcave me energji të lartë që do të “sulmojnë” trupat e tyre, duke rritur kështu rrezikun e kancerit dhe sëmundjeve të tjera.

Ndryshimet në ADN do të përfshijnë ndryshimin e mënyrës së leximit, por jo edhe bazën e vetë kodit të ADN-së.

Duke përdorur një teknikë të veçantë, do të ishte e mundur për të forcuar udhëzime të caktuara gjenetike. Kjo mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit, demencës dhe sëmundjeve tjera të lidhura me rrezatimin, si dhe në ngritjen e rezistencës së trupit ndaj këtyre efekteve.

NASA po ashtu mendon edhe për përdorimin e inteligjencës artificiale për të ndihmuar diagnostifikimin e sëmundjeve dhe kryerjes së operimeve në hapësirë.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400