Njihuni me bizneset dhe pasurine marramendese të Erdoganit

15:13 / E shtunë, 21 Prill 2018

 

Eshtë padyshim njeriu më i fuqishëm i Turqisë, por pakë e dinë se Presidenit Erdogan është njeriu i 56-të më i fuqishëm në botë. Erdogani ka forcuar vazhdimisht fuqinë dhe pasurinë e tij duke bllokuar protestat demokratike në Stamboll .

Duke parë të ardhurat e tij në vitin 2015, presidenti turk fitoi gjithsej 58 milionë dollarë ndërmjet vitit 2014 dhe 2015. Ai ka pasur fitime të mahnitshme dhe të ardhura personale që vijnë nga burime të ndryshme si investime, aksione, dhe shitje pronash. Paga e Rexhep Tajip Erdogan është vlerësuar në 17,000 dollarë në baza mujore.

Por Erdogan ka të tjera investime të cilat kanë cuar drejt pasurisë së tij marramendëse. Ai ka një marrëveshje miratimi të nënshkruar me kompaninë kozmetike “CoverGirl” e cila i jep atij një pjesë të madhe të të ardhurave të saj.

Për më tepër, ai zotëron një ekip futbolli të quajtur “Engjëjt e Stambollit”. Ai gjithashtu zotëron rrjetin e tij të restoranteve të quajtur “The Fat Erdogan Burger” dhe kohët e fundit ai ka nisur markën e vet të vodkas të quajtur “Pure Ëondererdogan”.

Të gjitha këto investime tregojnë aftësinë e tij në biznes, e cila duket se kombinohet më së miri nga aftësitë e tij politike dhe administrative. SHIGJETA

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400