Norvegjia dëshiron t’ia japë dhuratë një maje mali Finlandës për pavarësi

14:52 / E hëne, 22 Janar 2018

 

Derisa Rusia është e zënë të rrisë masën e saj tokësore nëpërmjet aneksimit dhe komplotet e Presidentit Trump që ndërtojnë mure për të mbrojtur Amerikën, Norvegjia po përpiqet të japë në të vërtetë disa nga territoret e saj.
Në Norvegji kanë filluar planet për t’i dhuruar Finlandës një majë malore, për 100 vjetorin e pavarësisë, shkruan Independent, transmeton Gazeta Express.

“Kam marrë idenë në vitin 1972, kur bëra një vrojtim të gravitetit në zonën kufitare. Pashë se pika më e lartë në Finlandë ishte në një kodër dhe për Norvegjinë në një mal, kështu që i shkruajta një letër ministrisë së jashtme dhe propozova që një dhuratë nga populli norvegjez në Finlandë të jetë një majë malore”, tha Bjorn Geirr Harsson, një geofizikan norvegjez në pension, në një film të ri rreth dhurimit të propozuar, Battle for Birthday Mountain.

Pro kësaj ideje, është edhe Svein Oddvar Leiros, kryetar i komunës së Kåfjord, ku ndodhet lartësia e malit. Ai thotë se dhurimi i kësaj maje mund të jetë “një shembull për vendet e tjera që po luftojnë për kufijtë kombëtarë”.

Ndryshimi i kufirit do të shkelë vetëm 31 metra në tokën norvegjeze.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400