Pas masakrës në shkollë, Florida kërkon ligje më të ashpra për armët

11:12 / E diell, 18 Shkurt 2018

Mijëra persona duke përfshirë, nxënës, prindër dhe qytetarë, kanë protestuar në Florida, duke kërkuar ligje më të ashpra për kontrollin e armëve.

Protesta ka ndodhur pas incidentit të fundit në një shkollë të mesme në këtë vend, në të cilin mbetën të vdekur 17 persona.

Të rinjtë, disa prej tyre mbijetues të ngjarjes së përgjakshme, kanë folur me shumë pasion para gjykatës federale, duke kërkuar, që ligjëvënësit të ndryshojnë ligjin për armët.

“Turp duhet të kenë të gjithë ata politikanë që marrin fonde nga Asociacioni Kombëtar për Armët”, ka thënë nxënësja, Emma Gonzalez, duke iu referuar grupit kryesor të avokatëve për pronësinë e armëve.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400