Pentagoni kërkon përgatitjen e 20 mijë shtretërve për fëmijët emigrantë

22:10 / E enjte, 21 Qershor 2018

Administrata e Presidentit amerikan Donald Trump po konsideron strehimin e 20 mijë fëmijëve të pashkolluar migrues në baza ushtarake në muajt e ardhshëm.

Kështu shkruan The Washington Post, pas burimeve të ligjvënësve të Departamentit të Mbrojtjes në SHBA.

Në një njoftim të ligjvënësve, Pentagoni ka kërkuar nga zyrtarët në Shërbimet Shëndetësore nëse shtretërit mund të siguroheshin për fëmijët në instalimet ushtarake “për banim që nga korriku deri më 31 dhjetor 2018.”

Plani duket se ka ngjashmëri me 2014, kur administrata e Obamas ka vendosur rreth 7,000 fëmijë të pashoqëruar në tri baza ushtarake.

Pentagoni, në njoftimin e tij kongresist për ligjvënësit, tha se duhet të përcaktojë nëse ai “posedon këto aftësi”.

Siç kërkohet me Ligjin e Ekonomisë, memorandumi tha, Departamenti i Mbrojtjes do të rimbursohej për të gjitha shpenzimet e bëra, njofton Klan Kosova.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400