Refugjatët, Turqia do të kërkojë nga BE-ja pjesën tjetër prej 3 milardë eurosh

00:29 / E martë, 20 Mars 2018

 

Ankaraja do të kërkojë nga Bashkimi Europian pjesën e mbetur të fondit prej 3 miliardë dollarësh, të cilat janë të destinuara për refugjatët siriane.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka deklaruar se fondi do të kërkohet gjatë bisedimeve në Bullgari, që pritet të mbahen javën e ardhshme, transmeton portali arbresh.info

Turqia ka pranuar 3.5 milion refugjatë nga Siria dhe BE-ja tani duhet të paguajë rreth 3 miliardë euro si pjesë e marrëveshjes së vitit 2016, që kishte për qëllim frenimin e refugjatëve në Europë.

Megjithatë, Erdogan ka theksuar se premtimet që ka bërë BE-ja ‘nuk janë mbajtur’.

BE-ja ka deklaruar se do t’i jap Turqisë 3 miliardë euro, por sipas Erdoganit deri me tani janë pranuar vetëm “850 milionë euro”.

“Nëse doni t’i ipni ato para, bëjeni. Ky komb është krenar dhe askush nuk mund të luajë me krenarinë tonë”, tha Erdogan.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400