Rriten tensionet mes Rumanisë dhe Hungarisë, pas kërcënimit për varje

09:24 / E shtunë, 13 Janar 2018

Tensionet mes Rumanisë dhe Hungarisë po rriten, pas një deklarate të kryeministrit rumun Mihail Tudose, i cili kërcënoi me varje anëtarët e pakicës hungareze në rajonin e Szeklerland, në të cilin hungarezët etnikë janë shumicë.

 “Nëse flamuri i komunitetit Székely do të valëvitet mbi institucionet, të gjithë do të valëviten pranë tij”, citojnë mediat rumune, kryeministrin Tudose.

Pas kësaj deklarate ka reaguar ministri i Jashtëm hungarez Péter Szijjártó, i cili të premten thirri ambasadorin rumun në Budapest për të kërkuar shpjegime në lidhje me deklaratën e kryeministrit.

Szijjártó tha se nuk ishte i kënaqur me shpjegimin e ambasadorit.

“Kërcënimi i një bashkësie etnike me ekzekutimin ishte “krejtësisht e papranueshme”, tha Szijjártó, duke shtuar se debati mbi hungarezët etnikë në Rumani duhet të mbahet “në mënyrë të civilizuar”.

Në Rumani jetojnë rreth 1.2 milionë njerëz, në Transilvani, një rajon i dikurshëm i Perandorisë Austro-Hungareze që u bë pjesë e Rumanisë në fund të Luftës së Parë Botërore.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400