Rusia ankohet që “Maqedonia po futet me forcë në NATO”

17:54 / E enjte, 12 Korrik 2018

Ministria e Jashtme e Rusisë u ankua të enjten se Maqedonia ishte duke u tërhequr me forcë në aleancën ushtarake të NATO-s, duke thënë se këto masa thelluan ndarjet dhe tensionet në Europë.

Udhëheqësit e NATO-s ranë dakord të mërkurën që të ftojnë Maqedoninë që të fillojë bisedimet e pranimit për t’u bashkuar me aleancën Perëndimore, duke zgjeruar shtrirjen e saj në Ballkan, në kundërshtim me Rusinë, pas një marrëveshjeje të rëndësishme me Greqinë mbi emrin e republikës ish-Jugosllave.

“Tërheqja në NATO me forcë e Maqedonisë vetëm konfirmon se politika e” dyerve të hapura “është bërë një synim në vetvete dhe një mjet për të fituar kontrollin e territorit gjeopolitik”, ka thënë Ministria e Jashtme në një deklaratë.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400