Rusia e konsideron ndalimin e shitjes së duhanit personave të lindur pas vitit 2015

15:45 / E mërkure, 11 Janar 2017

 

Ministria e Shëndetësisë e Rusisë i ka publikuar planet për ta ndaluar shitjen e cigareve personave që janë lindur pas vitit 2015.

Kjo lëvizje radikale do ta bënte Rusinë vendin e parë që ndërmerr një qëndrim kaq rreptë ndaj duhanit, transmeton Express.

Për një kohë të gjatë, Rusia ka qenë tolerante ndaj pirjes së duhanit, ndërsa kufizimet publike u futen në fuqi në vitin 2013.

Por legjislacioni i futur në fuqi që nga ajo kohë, e ka forcuar ligjin ndaj duhanit në mënyrë të konsiderueshme.

Anëtari i Komitetit Shëndetësor në Parlamentin e Rusisë, Nikolai Gerasimenko, ka thënë: “Ky synim është absolutisht i saktë në mënyrë ideologjike,” raporton The Times.

Por, një vendim i tillë ka shumë mundësi se do t’i zemërojë kompanitë e duhanit, megjithatë Rusia tashmë ka shënuar përparim të fortë kundër prijës së duhanit.

Numri i duhanpirësve ka rënë për 10 për qind në vitin 2016, sipas agjencisë së lajmeve “Tass”.

 

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400