Sërish bie çmimi i Bitcoin

13:36 / E mërkure, 13 Qershor 2018

Çmimet e kriptovalutave mbetën nën presion gjatë fundjavës pasi Reuters dhe agjencitë e tjera të lajmeve raportuan se këmbimorja e kriptovalutave e Koresë së Jugut, Coinrail u thye nga hakerët, duke nxitur shqetësime rreth sigurisë së këmbimoreve të vogla dhe të mesme.

Në një deklaratë, Coinrail tha se ishte nën “ndërhyrje kibernetike”, duke shkaktuar një humbje për rreth 30 për qind të monedhave të tregtuara në këmbimore.

Gjithashtu, presion mbi kritptovaluta po bënë edhe informacioni që rregullatorët nga Commodity Futures Trading Commission kërkuan të dhënat tregtare nga këmbimoret e kriptovalutave.

Rregullatorët kërkuan të dhënat për të hetuar nëse manipulimi është duke kompromentuar çmimet në tregjet dixhitale të monedhës.

Prova është duke ndjekur nisjen e të ardhmes së Bitcoin nga CME Group në dhjetor të vitit të kaluar.

CME formon çmimet e të ardhmes së Bitcoin bazuar në të dhënat nga këmbimoret e kriptovalutave, përfshirë Bitstamp, Coinbase dhe Kraken, ku tregtëtimi manipulues mund të kishte shtrembëruar vlerën e të ardhmes së Bitcoinit.

Aktualisht çmimi i një Bitcoini është duke u tregtuar me 6,600 dollarë, me një rënie prej 4 për qind gjatë 24-orëve të fundit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400