Shihni si ndryshojnë oraret e punës gjatë Ramazanit në këtë vend

14:38 / E premte, 25 Maj 2018

Keni dëgjuar për vendin e mrekullueshëm, ishullin e Maldiveve. Aty ku pushimet duken sikur të jenë jashtë rruzullit tokësor, dhe kthjelltësia e ujit është e paparë.

Por a e keni ditur se në Maldive, 100% e popullsisë janë myslimanë? Dhe a mund ta mendoni se si duket Ramazani në një vend aq të bukur?

Besoni apo jo, edhe pse piku i sezonit turistik, në ishujt Maldive oraret e punës ndryshojnë tërësisht në muajin e Ramazanit.

Kafenetë dhe restorantet mbyllen gjatë orëve të ditës deri në perëndim të diellit.

Shërbimet publike të autobusëve dhe trageteve nuk funksionojnë ndërmjet orës 17:30 dhe 19:00. Kompanitë e shërbimit publik hapen vetëm nga ora 10:00 deri në 14:00. Dyqanet mbyllen në orën 18:00 dhe rihapen mes orës 20:00 dhe 20:30.

Megjithëse asnjë restorant i hapur, dyert e familjeve që banojnë në ishull ishin të hapura për mirëpritje.

 

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400