Shtetet myslimane e duan Jerusalemin “kryeqytet të shtetit palestinez”

21:08 / E mërkure, 13 Dhjetor 2017

 

 

Udhëheqësit e 57 vendeve me shumicë myslimane i kanë bërë thirrje botës ta njohin Jerusalemin si “kryeqytet të pushtuar të shtetit palestinez”.

Organizata për Bashkëpunim Islamik tha se vendimi i presidentit amerikan, Donald Trump, për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit është i paligjshëm.
Sipas saj, vendimi po ashtu sinjalizon tërheqjen e Uashingtonit nga roli i tij në procesin e paqes në Lindjen e Mesme.

Organizata për Bashkëpunim Islamik u mblodh të mërkurën në Stamboll, me ftesë të presidnetit turk, Recep Tayyip Erdogan.

Duke iu drejtuar samitit, presidenti i Autoritetit Palestinez, Mahmoud Abbas, tha se do të ishte e papranueshme që SHBA-ja të jetë ndërmjetësuese e paqes, “pasi është anuar kah Izraeli”.
Jerusalemi është pika më e nxehtë e konfliktit izraelito-palestinez.
Palestinezët e konsiderojnë atë si kryeqytet të shtetit të tyre të ardhshëm.
Izraeli, ndërkaq, e ka pushtuar Jerusalemin Lindor në luftën e vitit 1967 dhe pretendon se i gjithë qyteti është kryeqytet i tij.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400