Shteti që po akuzohet për vrasjen e balenës së veçantë

21:42 / E enjte, 12 Korrik 2018

Disa persona në Islandë kanë vrarë një balenë blu, një nga krijesat më të mëdha të mbetura në planet.

Dëshmitë fotografike nga aktivistët e balenave tregojnë një kafshë të madhe që po vritet për eksport.

Disa ekspertë kanë nxjerrë në përfundimin nga këto pamje se është një balenë mashkull i mitur, një specie që nuk është qëlluar qëllimisht që nga viti 1978.

Testimi i ADN’së do të nevojitet për të konfirmuar identitetin e vërtetë të balenës.

Arsyeja kryesore për interesin e specieve të tilla është që të përcaktohet nëse vrasjet janë të ligjshme apo jo sipas ligjit islandez.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400