Më shumë se 70 mijë persona të pastrehë pas tërmetit në Indonezi

10:21 / E mërkure, 08 Gusht 2018

Më shumë se 70,000 persona kanë mbetur të pastrehë, si pasojë e tërmetit vdekjeprurës që ka goditur ishullin Lombok në Indonezi, kanë njoftuar autoritetet të mërkurën, transmeton AFP.

Tërmeti i shkallës 6.9 ka lënë të vdekur 105 persona dhe ka shqetësuar turistët të dielën, një javë pasi një tjetër tërmet që ka ndodhur në këtë vend ka shkaktuar vdekjen e 17 personave tjerë.

Rreth 236 persona janë plagosur rëndë, mijëra shtëpi janë dëmtuar derisa autoritetet kanë bërë thirrje për ndihmë mjekësore dhe furnizim me gjëra të domosdoshme.

“Përpjekjet për të evakuuar njerëzit janë shpejtuar mirëpo ende ka shumë probleme në këtë pjesë”, ka thënë zëdhënësi i Agjencisë për Katastrofa, Sutopo Purwo Nugroho.

“Numri i viktimave vazhdon të rritet. Më shumë se 70,000 persona janë evakuuar dhe mijëra shtëpi janë shkatërruar”, është shprehur ai.

Autoritetet lokale, grupet ndërkombëtare për ndihma dhe udhëheqësia qendrore kanë nisur mbledhjen e ndihmave, mirëpo rrugët e dëmtuara kanë ngadalësuar procesin e gjetjes së të mbijetuarve në veri dhe lindje të ishullit Lombok, pjesë të cilat janë prekur më së shumti nga tërmeti.

Mirëpo ushtria indoneziane ka njoftuar se tre aeroplanë të mbushur me ushqim, pajisje mjekësore, tenda dhe ujë tani kanë arritur në Lombok.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400