Takohen Trump dhe Macron, ja fjalët e para të presidentit amerikan

17:42 / E shtunë, 10 Nëntor 2018

Donald Trump gjatë ditës së sotme erdhi në Paris, ku u prit nga presidenti i Francës, Emmanuel Macron.

Në intervistë për media presidenti Trump dëshiron që të ketë një Evropë të fuqishme por ka thënë se barra e mbrojtjes e ka mbajtur SHBA, transmeton Indeksonline.

 

 

“Ne dëshirojmë të ndihmojmë Evropën por duhet të jemi të drejtë. Deri më tani barra e mbrojtjes ka qenë mbi Shtetet e Bashkuara të Amerikës” u shprehë presidenti amerikan.

Ndërsa presidenti Macron u pajtua me fjalët e Trump, duke thënë se Evropa duhet të marrë më shumë përgjithësi për mbrojtjen e vet.

“Unë sigurisht do të ndaj me presidentin Trump propozimin e bërë sa i përket aftësive strategjike mbrojtës të Evropës  dhe nevoja për një Evropë që është në gjendje të marrë më shumë barrë përgjegjësie” u shprehë Macron.

Trump gjendet në Francë për 100 vjetorin e përfundimit të Luftës së Parë Botërore.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400