Të shtëna me armë në Egjipt, mbi 30 policë të vrarë

01:47 / E shtunë, 21 Tetor 2017

 

Dhjetëra anëtarë të personelit të sigurisë në Egjipt kanë humbur jetën, pasi bastisën një vend të fshehur të islamistëve të dyshuar.

Numri i të vdekurve është rritur në të paktën 35 sipas zyrtarëve egjiptianë, transmeton portali arbresh.info

Gjatë bastisjes kanë pësuar viktima në njerëz. Zyrtarët thanë për New York Times se incidenti ndodhi në guvernantin e Gizës të Egjiptit, kur policia shkoi të vepronte pas një informate rreth vendndodhjes së militantëve.

Caku i operacionit ishte një vendbanim ku besohej se ishin vendosur tetë anëtarë të Lëvizjes Hasm. Hasm ka marrë përsipër vrasjen e gjyqtarëve dhe oficerëve të policisë në vend gjatë vitit të fundit, raporton Al Arabiya. Kajro pohon se Hasmi është një degë e dhunshme e Vëllazërisë Myslimane, por vëllazëria e ka mohuar lidhjen me Hasm.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400