Trump kundër 29 shteteve të NATO-s: “Unë jam gjeni!”

14:45 / E enjte, 12 Korrik 2018
Sesioni i mbyllur i vendeve të NATO-s u vlerësua nga agjencië ndërkombëtare të lajmeve. Presidenti amerikan e cilësoi NATO-n si “mrekullueshme”.

Trump ngriti tonin gjatë një takimi me dyer të mbyllura, posaçërisht duke veçuar Gjermaninë, Spanjën dhe Belgjikën, transmeton lajmi.net.

Ai vuri në dukje angazhimet e mëdha financiare nga aleatët e NATO-s si një masë e suksesit të tij, megjithëse nuk ishte menjëherë e qartë se cilat zotime specifike ai siguroi dhe presidenti nuk pranoi të elaboronte më tej se duke thënë se aleatët e NATO-s do të shpenzojnë më shumë për mbrojtjen dhe më shpejt.

Trump gjithashtu vuri në dukje progresin gjatë vitit të fundit, përpara këtij samiti të NATO-s.“Ne morëm 33 miliardë dollarë më shumë,” tha Trump, duke treguar për angazhime të mëdha financiare.Trump këmbënguli se “të gjithë në atë dhomë u bashkuan”, duke iu referuar aleatëve të NATO-s.

SHBA-ja ka armët më të mira në botë dhe anëtarët e Aleancës duhet të blejnë armë të tilla, tha ai.

I pyetur nëse kjo do të ndryshojë diçka që ai të hyjë sa më shpejtë në aeroplanin e tij dhe ta lë Brukselin, Trump tha: “Jo unë jam në përputhje me këtë temë. Jam gjeni”, përfundoi Trump.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400