Trump parashikon 5 përqind rritje të GDP-së në tremujorin e ardhshëm

09:49 / E mërkure, 08 Gusht 2018

Presidenti amerikan, Donald Trump ka parashikuar të martën se rritja ekonomike amerikane do të rritet në 5 përqind, transmeton AFP.

Duke folur para disa liderëve të biznesit gjatë një darke në Nju Xhersi, Trump ka thënë se rritja “mund të shkojë në pesë” në tremujorin e ardhshëm.

“Askush nuk ka menduar se do jetë as afër 2 përqind, derisa ne kemi arritur në 4.1. Mendoj se do të shkojmë edhe më lart”, është shprehur ai.

Sipas një raporti qeveritar, ekonomia amerikane tani tejkalon shifrën prej 20 trilionë dollarëve dhe rritja e bruto-prodhimit të brendshëm prej 4.1 përqind në periudhën prill-qershor, e kthen SHBA-në në vendin me rritjen më të shpejtë ekonomike në krahasim me vendet tjera të zhvilluara.

Mirëpo ekonomistët kanë paralajmëruar se ky trend mund të përballet me pengesa nga faktorë të përkohshëm duke përfshirë edhe konfliktin tregtar që ka Trump me Kinën.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400