Turqi, 2 mijë notarë në garë në Bosfor

22:04 / E diell, 22 Korrik 2018

Në Turqi, më tepër se dy mijë njerëz zhvilluan sot gara noti nga Azia për në Europë, si pjesë e garës së përvitshme Ndërkontinentale të Bosforit.

Notarët përshkruan ngushticën që lidh dy kontinentet, një distancë ujore 700 metërshe në pikën e saj më të ngushtë.

Gara filloi në pjesën aziatike të Stambollit, në portin Kanlica dhe notarët u nisën në drejtim të Europës.

Ngushtica që zgjatet në një distancë prej 30 kilometrash u bashkua me urën për herë të parë në vitin 1973 dhe ajo njihet si ujëkalimi më spektakolar dhe i debatueshëm i botës.

Dikur një portë drejt fuqisë detare të ish Bashkimit Sobjetik, tani ngushtica e Bosforit shërben si një pikë e rëndësishme për eksportin e naftës nga Rusia dhe vende të Azisë Qendrore. Ajo është edhe një qendër e rëndësishme turtistike.

Sipas mediave turke, në garën e këtij viti të Bosforit morën pjesë notarë nga 50 veade të botës. /VoA/

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400