Vdes aktorja që rëmbeu babai i diktatorit të Koresë së Veriut

09:56 / E martë, 17 Prill 2018

Një aktore e Koresë së Jugut, e rrëmbyer nga Koreja e Veriut dhe e detyruar për të bërë filma për shtetin, ka vdekur në moshën 92 vjeçare.

Choi Eun-hee ishte një aktore kryesore në Jug, kur u rrëmbye nën urdhrat e udhëheqësit të atëhershëm Kim Jong-il, në fund të viteve 1970. Ish-burri i saj, një regjisor i njohur, gjithashtu u rrëmbye disa muaj më vonë. Dyshja më pas u arratis me sukses. Koreja e Veriut ka mohuar gjithmonë rrëmbimin e çiftit, duke thënë se ata kishin kërkuar strehim atje. Zonja Choi vdiq të hënën pasdite në një spital në Korenë e Jugut.

 

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400