Zbulohet shkaku/ Ja pse u rrëzua avioni pranë Moskës…

09:18 / E mërkure, 14 Shkurt 2018

Hetuesit kanë bërë të ditur se sensorët e shpejtësisë që ishin ngrirë, mund të jenë shkaku i rrëzimit tragjik të avionit rus afër Moskës, ku humbën jetën 71 udhëtarë dhe anëtarë të ekuipazhi.

Sensorët që nuk ishin në gjendje të rregullt për shkak të akullit, ndoshta kanë treguar shpejtësinë e gabuar, ka bërë të ditur Komisioni ndërshtetëror rus i aviacionit, bënë të ditur BBC.

Avioni i kompanisë “Saratov Airlines” është rrëzuar vetëm disa minuta pasi ka fluturuar të dielën nga Aeroporti Domodedovo në Moskë.

Avioni Antonov An-148 ishte nisur drejtë Orskit në Ural, e kontrolli i fluturimit e kishte humbur kontaktin me të, në orën 14:27. Flightradar 24 ka bërë të ditur se avioni gjatë rënies kishte shpejtësinë prej 1000 metra/minutë.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400