Zimbabve, ushtria merr median kryesore

01:45 / E mërkure, 15 Nëntor 2017

 

Ushtria raportohet se ka marrë përsipër selinë e transmetuesit kombëtar në Zimbabve, ZBC, në mes të një krize politike.

Është raportuar edhe për shpërthime në kryeqytet, Harare, por shkaku ende nuk është i qartë, transmeton portali arbresh.info

Disa punonjës në ZBC u mbajtën me armë kur ushtarët morën zyrat e tyre në Harare, thanë burimet për Reuters.

Liderët në Afrikën e Jugut kanë mohuar se është duke ndodhur një grusht shtet.

Partia qeverisëse e Zimbabve akuzoi shefin e ushtrisë së vendit për “trazira”, pasi Gjenerali Constantino Chiëenga paralajmëroi për një ndërhyrje ushtarake në politikë.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400