Haradinaj në takim me diplomatin amerikan: Ushtria, interes i veçantë për Kosovën

16:51 / E hëne, 12 Mars 2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj sot është takuar me Ndihmës Sekretarin amerikan, Wess Mitchell.

Në rrjetin social facebook, Haradinaj ka shkruar se Kosova dhe SHBA-ja kanë miqësi të përhershme.

“Konfirmim i partneritetit strategjik dhe miqësisë së përhershme në takimin me Ndihmës Sekretarin amerikan, Wess Mitchell. E pazëvendësueshme mbështetja e ShBA-së për dinamikën e re të Kosovës, veçanërisht për integrimin në të gjithë mekanizmat ndërkombëtarë, avancimin në fushën e sundimit të ligjit dhe zhvillimin ekonomik”, ka shkruar Haradinaj.

Ai tutje ka thënë se prioritet i Kosovës vazhdon të mbetet krijimi i Ushtrisë dhe normalizimi i raporteve me Kosovën.

“Në funksion të ndërtimit të një klime paqësore e të sigurt, theksova se interes i veçantë i Kosovës është themelimi i ushtrisë dhe normalizimi i marrëdhënieve me Serbinë”, ka shkruar kryeministri i vendit.

Sa i përket Ushtrisë edhe Mitchell në konferencën me Thaçin, theksoi se Amerika e përkrahë transformimin e FSK-së.

Ai madje deklaroi se askush nuk mund të vë veto mbi sigurinë e Kosovës, duke aluduar te serbët.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400