Qendra didaktike nikoqire e njerëzve kreativ, vullnetar e mbi të gjitha atdhetarë!

19:10 / E enjte, 28 Qershor 2018

 

 

Sot, në ambientet e Qendres Didaktike Gjakovë, ishte për vizitë pune, miku im, kolegu Halil Ahmeti, kryetar i Shoqates DRINI, shkruan në profilin e tij në facebook Tahir Bakalli.

Gjakove – Shkoder.

Takimi mori rrjedhen e anës profesinale-arsimore si dhe anën e tij vullnetare dhe kombëtare, realizimin e projektit madhor kombetar, ndertimi i korridorit rrugor Adriatik- Alpe (Shëngjin-Gjakovë), nëpër luginën e Drinit, e cila i jep jetë rreth 1 milionë bashkeqytetareve tane andej e kendej kufirit, nga Mitrovica, Dukagjini, Veriu i Shqiperise, Plave, Guci e Ulqin.

Veq kesaj u nenshkrua në peticionin e kesaj iniciative qe kalon numrin e mbi 10,000 qytetareve te viseve te larte permendura dhe gjithandej.

Ndryshe, me mikun tim bashkebiseduam dhe per iniciativat te cilat i kemi realizuar veq e veq, une ne projektin edukativo-arsimor-vullnetar, “Artistet e vegjel”thyejne” kufirin”, ne tri shkollat e Gjakoves dhe tri te Tropojes, rreth binjakzimit dhe zhvillimit te mbi 20 aktiviteteve kuturo-arsmore. Nderkaq, miku im ndihmen qe i ka dhene shkollave te kesaj ane qe nga pas lufta.

Shih, per kete, u dakorduam me mundesi qe ti bashkojme idete rreth ndihmes dhe zhvillimit te aktiviteteve te perbashketa ne shkollat te Tropojes me mundesi zgjerim viteve te tjera.

Projekti kombetar Adraitik – Alpe, sipas kryetarit te Shoqates do kushton reth 300 miloin euro dhe ka mbetur qe Komisioni Parlementar i Parlamentit te Shqiperise te drejtoj rrugen drejt aprovimit te ketij projekti gjigant.

Qeveria e Shqiperise ka nisur vite me pare projektin dhe ka arritur deri tek km i 35 – tek Lezha, per te mbetur edhe reth 130 km qe duhen te realizohen.

Konstatimi i pergjithshem i kesajj bisede ishte qe kjo arterje duhet te punohet sepse eshte nje ure lidhese mes Shqiperise -londineze dhe Kosoves ku do fitonin te dyja palet.

Ndryshe, ky projekt ka filluar se ideuari mbi 15 vite dhe pret realizimin korrekt dhe serioz te kesaj nisme.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400