Ruena Zot, nga intelektualët servil!

23:46 / E diell, 08 Janar 2017

 

Fadil Maloku:

Ruena Zot, nga intelektualët servil!
1.Në Kosovë është duke u rritur shumë numri i sojit të intelektualëve servil që (i shndrroi në hiperproduksion, kjo politikë!) po hanë me dy e tri lugë, si në; “kulacin” e shkencës, ashtu edhe atë të politikës, dhe biznesit!
2.Soji i parë, gjykon me logjikën; sa më servil ndaj pushtetit, aq më i lartë bêhet çmimi dhe satisfaksioni i tyre sociologjik, kundruall sklerozës së tyrr intelektuale! Pastaj, sa më tepër “prostituim” nëpër ideologjitë, koalicionet dhe djallëzitë e pushtetit, aq më tepër privilegje akademike dhe materiale!
3.Soji i dytë, shtiren si ideolog (pra, baballar!) të partive të ndryshme kosovare! Madje, për hirë të ”idealeve” të tyre, disa nga ta (lexo: interesave meskine personale!) kanë fituar tashmë edhe të “drejtën” absolute, që të pranojnë edhe ndonjë “invazion” hipotetik kinez…?!

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400