Veseli: Përmes Kushtetutës kemi ushtruar sovranitetin dhe integritetin e vendit

13:57 / E hëne, 09 Prill 2018

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka uruar me rastin e 10 vjetorit të Kushtetutës së Republikës së Kosovës.

Veseli shkruan në Facebook se Kushtetuta e Republikës së Kosovës ka arritur t’i jetësojë detyrat dhe funksionet themelore të mekanizmave të shtetit, duke arritur qëllimin e vet thelbësor me sukses.

Ky është postimi i plotë i Veselit në Facebook:

 “Në këto dhjetë vjet, Kushtetuta e Republikës së Kosovës ka arritur të jetësojë detyrat dhe funksionet themelore të mekanizmave të shtetit tonë, duke arritur qëllimin e vet thelbësor me sukses. Nëpërmjet saj, kemi dëshmuar mundësitë tona duke ushtruar sovranitetin dhe integritetin e vendit tonë. Kushtetuta e Republikës së Kosovës përmbanë standardet më të larta të drejtave dhe lirive të njeriut. Akti më i lartë juridik krijoi bazën për integrimin e shtetit në institucionet euro-atlantike. Kemi ende punë për të bërë, duke i kontribuar avancimit të Kushtetutës dhe zbatueshmërinë e plotë të saj. Urime 10 vjetori i Kushtetutës së Republikës së Kosovës!”

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400