Arkeologët zbulojnë varrin mijëravjeçar të një faraoni

23:09 / E shtunë, 03 Shkurt 2018

 

Arkeologët egjiptian kanë treguar ditën e sotme mbi zbulimin e një varri 4.400 vjeçar në qytetin antik të Gizës, e cila besohet se i përket një faraoni nga dinastia e pestë e familjeve që kanë drejtuar Egjiptin e Lashtë.

Ky zbulim përbën një tjetër vlerë të shtuar të objekteve që janë gjetur në rrafshnaltën e Gizës, e cila tërheq çdo vit miliona turistë.

Në muret e varrit ka piktura të shumta ku pasqyrohen veprimtari nga jeta e përditshme e asaj kohe, përfshirë pamje të ndryshme peshkimi ose gjuetie kafshësh të egra.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400