Beteja për Stalingradin: 75 vjet nga dimri që ndryshoi rrjedhën e historisë

14:17 / E premte, 02 Shkurt 2018

 

Rusia sot feston 75 vjetorin e fitores sovjetike në Betejën e Stalingradit, kthesë kjo kryesore në Luftën e Dytë Botërore dhe simbol i krenarisë dhe patriotizmit, transmeton InfoPress.

Në Volgograd, ish-Stalingrad, u mbajt një paradë ushtarake me rastin e 75 vjetorit të betejës së famshme të Stalingradit, ku morën pjesë rreth 30,000 njerëz.

Në atë rast, koloneli i përgjithshëm Aleksandër Dvornikov deklaroi se çlirimi i Stalingradit nga pushtuesit fashistë ishte një ngjarje e rëndësishme në historinë e Rusisë, por edhe të ushtrisë ruse.

Beteja e Stalingradit ishte maja kryesore në Luftën e Dytë Botërore dhe konsiderohet beteja më e përgjakshme në historinë njerëzore. Ajo zgjati nga 17 korriku 1942 deri më 2 shkurt 1943.

Beteja u shënua nga brutaliteti dhe humbejet e viktimavet civile në të dy anët. Beteja përbëhej nga një rrethim gjerman i qytetit rus të Stalingradit (Volgogradit e sotëm), betejat brenda qytetit dhe një kundërsulmi sovjetik në të cilin forcat gjermane dhe forcat e tjera të Forcës së Boshtit rreth qytetit më në fund u kapën dhe u shkatërruan. Humbjet totale në popullatën njerëzore vlerësohen në mes 1.5 dhe 2 milionë.

 

Forcat e Boshtit humbën rreth një të katërtën e njerëzimit total në pjesën lindore dhe nuk u rimëkëmbën deri në fund të luftës. Kjo ishte humbja e tyre e parë e madhe në këtë luftë.

Për sovjetikët, të cilët humbën më shumë se një milion ushtarë dhe civilë gjatë betejës, fitorja në Stalingrad nënkuptonte fillimin e çlirimit të Bashkimit Sovjetik dhe rrugën e fitores përfundimtare mbi Gjermaninë naziste në vitin 1945.

Ushtria gjermane përjetoi një lloj lufte të re në këtë betejë. U zhvilluan luftime të rënda dhe të përgjakshme tnë rrugë dhe përdorimi i teknologjisë ushtarake u zvogëlua në masë të madhe, gjë që kontribuoi në zhvillimin e njësive gjermane, dhe këmbësorisë të cilat u tërhoqën në humbje të mëdha duke luftuar për çdo pikë të vetme të qytetit. Atë që gjermanët do të kishin fituar në ditë, sovjetikët do ta rikthenin natën dhe anasjelltas.

Në disfatën e ushtarëve gjermanë gjithashtu kontribuan paisjet e pamjaftueshme për luftë, pasi që dimri do t’i arrinte ata para se të arrinin të pushtonin territoret që Hitleri donte. /InfoPress

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400