Çanta misterioze që deri në vdekje e mbajti me vete, kjo është gënjeshtra e madhe që Tito fshihte në të

13:20 / E enjte, 12 Tetor 2017

 

Një nga njerëzit në rrethinën e Josip Broz, i cili dyshonte dhe më vonë pretendoi se kishte prova se Tito nuk ishte personi që paraqitej, është doktori i tij personal, Dr. Aleksandar Matunoviq.

Ai e trajtoi marshallin nga viti 1975 në 1979, ose pothuajse deri në vdekje. Matunoviq shkroi se “raporti i gjetur mbështet dyshimin se Tito nuk ishte Josip Franjo Broz nga Kumroveci, por një tjetër emër fshihej pas tij”.

“Tito kishte një çantë të vogël, më duket nga lëkura e gjarpërinjve, ai gjithmonë e mbante atë me vete. Çanta, përveç çelësit, u sigurua me një kapak të vogël. Në dy raste e gjeta duke kontrolluar në çantën e tij, gjersa kur hyra ai e mbylli atë me shpejtësi duke vepruar si një njeri i kapur  duke vjedhur në  dyqan. Që atëherë e dija se në çantë kishte gjëra shumë të rëndësishme për të, shkruan dnevno.hr, transmeton InfoPress.

Pas vdekjes së tij, u kërkova anëtarëve të komisionit të  trashëgimisë të tregonin se çfarë u gjet në çantë. Një prej anëtarëve të komisionit, Zvonko Kostiq, më tha se, përveç një xhevahirit të artë, gjetën vërtetimin e vdekjes së Davorjanka-Zdenka Paunoviq, që nga 1 maji 1945, një dokument nga regjistri i martesës me Jovanka Budisavljeviq në vitin 1952 dhe fotografitë e Pelagia Belousova.

Kishte edhe një kopje të raporteve të Ministrisë Austro-Hungareze të Luftës, që nga vjeshta e vitit 1915, duke renditur listën e oficerëve austriakë, oficerëve të paautorizuar dhe ushtarëve që vdiqën gjatë betejës së Galicisë. Lista përfshiu gjithashtu edhe emrin e kryetarit Josip Franjo Broz.

Raporti i gjetur mbështet dyshimin se Tito në fakt ishte Josip Franjo Broz nga Kumroveci, por që pas këtij emri fshihej një person tjetër . /Gazeta InfoPress

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400