Çfarë shqipe flitet në Ukrainë, Bullgari, Moldavi…

13:03 / E martë, 14 Nëntor 2017

 

Në saje të punës me përkushtim të studiuesit, albanologut të njohur, Robert Elsie, shqiptarët u njohën me pamje e imazhe nga tokat e banuara me ta, të panjohura ose shumë të rralla, të para më shumë se një shekulli e gjysmë.

Ato ai i zbuloi nëpër arkiva e muze në Europë e Amerikë, ose në fondet private të studiuesve të ndryshëm, raporton Koha.net. Elsie ka zbuluar edhe disa regjistrime me zë që dëshmojnë të folmet e shqipes në diasporën e hershme shqiptare.

Sot po sjellim të folme nga Ukraina, Bullgaria, Moldavia… Duhet të klikoni mbi pikën e gjelbër për të dëgjuar incizimin përkatës. Për të ndryshuar vendin e të folmes, duhet të klikoni në “Back”.

Për të dëgjuar dialektet e gjuhës shqipe në Ukrainë, Bullgari, Moldavi…klikoni KËTU.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400