E thotë edhe testi i ADN-së: Boshnjakët në Sanxhak dhe Bosnjë nuk kanë asnjë lidhje

09:18 / E martë, 13 Mars 2018

 

Gjithmon është thënë se popullësia në Sanxhakun e Novi Pazarit, janë shqiptar. Këtë e ka vertetuar sot edhe shkenca, shkruan fmimages.net 

Sipas këtyre rezultateve të hulumtimit nga poreklo.rs, 70% të banorve të Sanxhakut kanë gjene shqiptare.

Testi i ADN i cili është kryer në Bosnje dhe Sanxhak tregonë se boshnjakët në Bosnje dhe Herzegovinë dhe boshnjakët  nuk kanë shumë gjene të zakonshme. Në Bosnjë, janë të përziera me serbët dhe kroatët, dhe banorët e Sjenicës, Tutinës dhe Novi Pazarit kanë gjene të përbashkëta me shqiptarët.

Sot të gjithë shqiptarët në Sanxhak janë asimilu në boshnjak dhe kanë humbur gjuhën e tyre shqipe.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400