Fakte interesante për Shqipërinë

16:56 / E martë, 19 Qershor 2018

Blogu i udhëtimeve Swedish Nomad ka renditur disa fakte interesante për Shqipërinë, transmeton Gazeta InfoPress.

Për të gjithë ata që dinë më pak për këtë vend, më poshtë gjeni disa detaje interesante.

Shumë shqiptarë jetojnë jashtë vendit të tyre.

Në Shqipëri nuk ka MCDonald.

Gjuha shqipe është shumë unike.

Xhirot nëpër sheshe pas darkës janë të zakonshme.

Gjatë kohës së komunizmit kishte vetëm 3000 vetura në vend.

albania facts

Zyrtarisht 70% e shqiptarëve janë myslimanë, por numri i atyre që zyrtarisht e praktikojnë fenë është shumë i ulët.

Kultura e pirjes së kafes është shumë e zgjeruar.

coffee shop albania

Pasi t’i shkurtoni flokët, njerëzit u mëshojnë pas kokës duke u thënë “me shëndet”.

Shqipëria ka më shumë se 3250 lloje të bimëve.

70% e vendit është e mbuluar nga malet.

mount korab - highest mountain in Albania

Nga NATIONAL GEOGRAPHIC, Shqipëria është sugjeruar si një nga destinacionet më të mira për vitin 2018.

Mbi 700 mijë bunkerë ishin ndërtuar gjatë kohës së komunizmit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400