Gjergj Basta, gjenerali shqiptar i 100 fitoreve (Video)

15:02 / E mërkure, 08 Nëntor 2017

 

Ai mbante emrin Gjergj, ndërsa frymëzohej nga Gjergj Kastrioti, sepse gjyshi i tij kish qenë bashkëluftëtar i Heroit Kombëtar.

Por, kush ishte Gjergj Basta – gjenerali i suksesshëm shqiptar i shekullit të XVI-të, që udhëhoqi ushtrinë e një prej perandorive më të mëdha evropiane? Si u kthye ai në teoricienin më të famshëm ushtarak, veprat e të cilit përdoren edhe sot në të gjitha akademitë botërore të fushës?

Shikojeni dokumentarin e Marin Memës dhe mësojeni historinë për burrin që fitoi 100 nga 100 beteja.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400