Harta e Shqipërisë Etnike më 1918 – Çamëri me 95% shqiptarë

11:08 / E martë, 14 Nëntor 2017

 

Kjo është Harta e Shqipërisë Etnike e botuar në vitin 1918, e cila ndodhet në Bibliotekën e Kongresit Amerikan.

Kjo hartë tregon më se miri zonat e banuar më shqiptarë që nga Sanxhaku në veri dhe deri në Çamëri në jug ,

Çamëria në vitin 1918, sipas hartës ishte e banuar komplet më shqiptar deri në 95 %, kurse sot nuk ka asnjë statistikë se sa shqiptar jetojnë në Çamëri.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400