Histori e dhimbshme: Vajza afgane që jeton si djalë

15:29 / E diell, 17 Qershor 2018

Sitara Wafadar,  është një vajzë 18-vjeçare afgane, e cila ka jetuar e maskuar si djalë për më shumë se një dekadë, sepse ajo është detyruar pjesërisht nga prindërit e saj dhe pjesërisht nga varfëria, për ta bërë këtë.

Çuditërisht siç duket, veçanërisht në një vend konservator; vajza guxon t’i shkurtojë flokët dhe të vishet me pantallona të gjera dhe këmishë.

Në të vërtetë ajo jeton me zakonin maskues të vendit të quajtur ‘baccha poshi’. Ajo kompenson djalin i cili kurrë nuk ka lindur nga prindërit e saj.
Baccha Poshi është një porosi gjinore e Afganistanit, e cila në Dari i referohet një vajze “të veshur si djalë”.

Zakon mundëson familjet pa trashëgimtarë meshkuj për të bërë një ‘fustan vajze’ si djalë, në mënyrë që ajo të mund të kryejë punën që normalisht një djalë do të bënte, pa u ngacmuar në një shoqëri patriarkale.

Ajo thuhet se banon me familjen e saj të varfër në një shtëpi me tulla me baltë në një fshat në provincën lindore të Afganistanit të Nangarhar.
Ajo ka pesë motra dhe jo vëllezër. Sitara punon në një fabrikë të tullave gjashtë ditë në javë me babain e saj si një punë e lidhur për të shlyer paratë që huazuan dhe për të ushqyer familjen e saj.

Ka gjithashtu edhe punëtorë të tjerë, të cilët nuk kanë një tregues se Sitara është në të vërtetë një vajzë.

Shumica e vajzave ndalojnë të veshur si djem pas arritjes së pubertetit, por Sitara vazhdoi të vishet si një djalë për të shmangur rreziqet dhe për të mbrojtur veten në fabrikën e tullave.
Ajo merr pjesë edhe në funeralet si djali më i madh i babait të tij, diçka që ajo kurrë nuk do të lejohet të bëjë si vajzë.
Ndërkaq, në Afganistan nganjëherë vajzat janë të shtyrë në këtë zakon, nganjëherë ata me gatishmëri e marrin atë për të shijuar lirinë që fitojnë djemtë.
‘Uroj që të kisha një vëlla’

Bacha poshi ka tendencë të ndiqet në “fusha veçanërisht konservatore” të Afganistanit, profesor i sociologjisë në Kabul, Baryalai Fetrat, i thotë AFP.
Por pas viteve të veshjes si djalë, vajzat mund të lihen të ndjehen të hutuar për identitetin dhe statusin e tyre gjinor në shoqërinë e dominuar nga meshkujt.
“Vajzat e kanë të vështirë të kthehen në veten e tyre normale ose të veprojnë si një grua e nënshtruar ndaj burrave të tyre, të cilat mund të çojnë në depresion dhe gjithashtu në dhunën në familje”, thotë Fetrat.

Nëna e Sitarit, Fatima, dëshiron që Sitara të veshin rroba femërore dhe të qëndrojë në shtëpi, por ajo i duhet asaj të “sjellë sende ushqimore, të më çojë tek mjeku dhe të bëjë punë të tjera, sepse burri im është i vjetër”.
Ndërsa Sitara pranon se situata e saj është “e padrejtë dhe e padrejtë”, ajo është dhënë dorëheqje, kryesisht për shkak se motra e saj më e vogël, e cila është 13 vjeç, “do të përballet me të njëjtin fat si unë”.

“Unë do të bëj punën e madhe sepse nuk dua që motra ime më e vogël të veshë si djalosh dhe të punojë në fabrikë,” thotë Sitara.
“Nëse nuk punoj, do të përballemi me shumë vështirësi dhe probleme”.
Por edhe pas shumë vitesh që vepron si djalë, Sitara ende e gjen veten duke imagjinuar se çfarë do të ishte sikur të kishte një vëlla dhe të ishte e lirë të mbante flokë të gjata dhe të shkonte në shkollë.
“Kur veshja rrobat e djalit desha të kisha një vëlla, atëherë ëndrrat e mia do të ishin përmbushur,” thotë ajo.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400