Historiani i njohur shqiptar befason me deklaratën e tij: Gjergj Kastrioti u martuar ne moshen 48 vjeçare!

22:15 / E premte, 30 Mars 2018

 

Gjon KEKA: Gjergj Kastrioti u martuar ne moshen 48 vjeçare.

Gjergj Kastrioti u martua me Donika(Marina) Arianiti me 26 Prill 1451,por ka edhe autor qe levizin daten e Marteses se tyre, disa e shenojn me 27 Prill, apo ne fillim te Majit 1451,sidoqofte Martesa e Gjergj Kastriotit me Doniken ka ndodh ne vitin 1451,sipas gojdhenave thuhet se pas lutjeve qe i bene miqte e tij,sepse atij nuk i binte ne mend me u martu ,ai ishte i zene me luften kunder pushtuesve turq.
Thuhet se Gjergji kur u martua kishte 48 vjet ndersa Donika 23 vjet. Ata u bekuan me lindjen e djalit te tyre Gjonit,si pasardhes i mbreterise se Kastrioteve.

 

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400