Historiani: Jezusi ka përdorur vaj kanabisi për mrekullitë e tij

23:32 / E mërkure, 04 Korrik 2018

Jezusi mund të ketë përdorur vaj kanabisi për “mrekullitë” e tij. Ky është mendimi i një historiani kontrovers.

Autori David Bienenstock thotë se kanabisi ka qenë shumë i përhapur në Lindjen e Mesme 2000 vite më parë dhe njerëzit e përdornin atë për të shëruar të sëmurët.

Kisha ka përdorur kaneh-bosem, një përbërës që, sipas Bienenstock, ka qenë një ekstrakt kanabisi. Pasi thithej nga lëkura, ky ekstrakt ndihmonte në kurimin e sëmundjeve fizike dhe mendore shumë më përpara se të prodhoheshin në masë ilaçet.

Por shumë historianë e hedhin poshtë këtë teori, duke thënë se provat se kaneh-bosem ka qenë ekstrakt kanabisi janë aq të dobëta sa nuk ia vlen të merresh me to.

“Vaji i kanabisit përdorej në kohën e Jezusit siç përdoret edhe sot”, ka thënë për “Daily Star David Bienenstock.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400