Ilirët sipas Prof.Karl Patsch

14:27 / E martë, 20 Mars 2018
Iliret ,sipas Prof.Karl Patsch ,perkthyer nga Karl Gurakuqi, botim i vitit 1923. Edhe ky liber eshte ne mesin e studimeve serioze qe i kushtohet Ilireve.
Ketu po ndaj nje pjese nga libri per Dardanet si vijon:
“Dardanet qene nje popull i fort e luftetar, qe kishte nen vete popullesine katundare thrakase e qe sundohej me sistem monarkik. Sikurse Ardianet perfaqesojn Iliret si nje popull te forte per ne dete, ashtu edhe Dardanet i perfaqesojshin si nje fuqi te madhe per toke, te sunduar prej mbreterve te fuqishem…”- shkruan Gjon Keka studiues dhe autor.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400